AMIGA

Obok jest fotka na której widać moją Amigę, Mariusza, oraz mnie na łóżku. Teraz mam już inną obudowę do Amigi i na kolanach mam już tylko lekką klawiaturę od peceta. Monitor zaś jest teraz na ramiennym stoliku przymocowanym do ściany. Amigę kupiłem gdzieś tak w 1994-tym roku dzięki koleżance z klasy ze szkoły podstawowej i jej mężowi – Anicie i Mariuszowi. Wielkie DZIĘKI! Oboje mieszkają obecnie w Niemczech.

W Ustrzykach nie ma dużo Amigowców, ja znam tylko jednego kumpla z Amigą 1200 (niedopaloną). Hi Paweł! ;-)

[03.2002] Przez te kilka lat mojego milczenia sporo się zmieniło i Paweł ma już mocno rozbudowaną Amigę o PowerPC i BVision, ja dalej na starym jadę. Całe szczęście, że w okolicy są jeszcze inni Amigowcy i przyjeżdżają do mnie. Nawet z Sanoka odwiedza mnie jeden kumpel. Jak widać nawet niezłe party mogę sobie w domu urządzić. ;-)

[03.2002] Party się odbyło, nawet z większego „świata” zaczęli mnie znajomi odwiedzać! Z Mielca, Przemyśla, Wrocławia, Zielonej Góry, czy spod Poznania! Na Amidze niestety nie robię nic twórczego z czego mógłbym czerpać jakieś korzyści finansowe, czyli zarabiać. Jestem jedynie inicjatorem i prowadzącym Amiga Games TOP 10.

[03.2002] Z czasem stałem się naczelnym Prywatnego Portalu Amigowego. Jestem też moderatorem jednej z największych list dyskusyjnych o Amidze – Amiga-PL. Poza tym nawiązuję e-mail’em kontakty, oglądam fotki, słucham muzyki i od czasu do czasu pogram w DOOM’a, bądź X-Treme Racing. W zasadzie bardzo mało gram, jedynie w gry, w które można grać sterując je myszką lub klawiaturą. Mam takie fajne „coś”, co jest połączeniem myszy i trackballa. Jest to oryginalny ręczny trackball przeznaczony tylko do Amigi.

 

Kilka chwil z życia Amigowca

[10.02.2000] Miałem straszną przygodę! Podczas remontu uległ uszkodzeniu mój komputer! Zrobiło się zwarcie, zasilacz zrobił BUUUMMMM! Oj, było siwo! Ale żyć trzeba, kupiłem po kilku tygodniach nową (używaną) Amigę i byłem zadowolony! Niestety, po otworzeniu paczki i podłączeniu kompa nic się nie działo! Zimny prysznic! Poczekałem jeszcze z godzinkę, myślę sobie, że to przez to, że zimne są jeszcze układy. Włączam znowu po jakimś czasie, jest! Płyta zastartowała! Radość wielka! No to trzeba jej system wczytać, wkładam dyskietkę systemową, a komputer i stacja nic nie reagują! Znowu mi się zimno i gorąco zrobiło! Mówię do brata – rozkręć obudowę i zobaczymy, co jest. Rozkręciliśmy, a właściwie to on, i patrzę, a tam nie ma do stacji podłączonego ŻADNEGO kabelka! Podłączył Tomek kabel sygnałowy, szukamy zasilającego i nic! Nie ma go! Trudno, podłączymy stary kabelek od zepsutej Amigi. I tak też zrobiliśmy. Działało! Znowu wielka radość! Ale wciąż nam brakowało mocnego zasilacza, bo stacja raz czytała, a innym razem nie. Ale kumpel go obiecał, więc czekam cierpliwie.

W międzyczasie dostawałem duuużo listów z prośbami o pomoc. Mają związek z Kącikiem Komputerowym na stronach Gazety TV Polsatu (str.400), oraz na TXT stacji TV-4 (str.260), w których prowadzę kącik Amiga Games TOP 10. No i dostałem kilka listów z dyskietkami, na które mogłem odpisać na tej Amidze. Niestety, z braku zasilacza nie mogłem używać komputera normalnie i korzystać z I-netu. To wziąłem dyskietki, komputer, włączam, stacja ledwo czyta. Mówię do brata – rozkręć, może źle jakiś kabelek zasilający siedzi. Poruszał, wszystko niby OK. Męczę tą stację, męczę, i już nie wytrzymałem, dałem sobie spokój. Przyszła mama i pyta czy już skończyłem nagrywać odpowiedź dla chłopaka, bo już tyle razy dzwonił. Mówię, że nie. Na to mama – to już do roboty! Cóż, włączam komputer a ten nic! Zasilacz nie wytrzymał, mówię.

Poprosiłem kolegę, by przyszedł ze swoim komputerem, też Amigą. Podłączyłem jego zasilacz do mojej Amy i niestety, nie zadziałała! Druga Amiga spalona miesiąc po pierwszej! Załamałem się.

W międzyczasie inny kolega pożyczył mi składaka (PC), którego robił na sprzedaż. Przez jakiś czas robiłem na nim, utrzymując kontakty przez sieć i szukając elektronika, który by się zajął naprawą moich spalonych płyt. Znalazłem, wysłałem mu i czekałem, dwa miesiące będąc bez komputera, bo pecet znalazł nabywcę. W międzyczasie próbowałem podłączać swoje peryferia do Amigi kumpla. Karta Turbo chodziła! Wiecie jak się ucieszyłem?! :) Ale dysk twardy nie chciał wcale ruszyć. To i jego razem z kablem wysłałem go Marcina, który mi naprawiał płyty. Za jakiś czas (~3 tygodnie) dostaję dużą paczkę! JEST JUZ NAPRAWIONA AMIGA! Mało co nie zemdlałem, jak przeczytałem, że miałem szczęście, że mi nie wybuchły komputery, kiedy podłączałem hadeka na tamtym kablu! A podłączałem do dwóch pożyczonych! Okazało się, że to była uszkodzona taśma sygnałowa, a Hadek był sprawny. Podłączyłem wszystko, jakoś zasilacz uciągnął to. Pobrałem kilka mega poczty, miałem łącznie ponad 5000 maili (~15 mega). Na drugi dzień odpisuję. Podczas przerwy w pisaniu mieliśmy gościa i słuchałem co mówi. Jak poszedł to ja wracam do pisania. Uruchamiam mailera, a tu nic !!! System jest, wszystko jest jak było, ale nie mogę odczytać z hadeka żadnych danych ! Nic nie pomogło, hadek doznał jakiegoś mechanicznego uszkodzenia. Ja wróciłem do starego 101 mega, a tego będę wysyłał do Marcina.

W tej chwili dalej czekam na zasilacz, ale ileż jeszcze można? Druga Amiga już też jest naprawiona. Jak widać, życie płata niezłe psikusy! Acha! I nie powiedziałem Wam, że to kabelek od zasilania stacji dysków był przyczyną tych spaleń!

 

Moja konfiguracja to:

 • Amiga 1200 Midi Tower;
 • BLIZZARD 1240/50 MHz (40 MHz);
 • SIMM EDO 32 MB 60 ns;
 • Fast-ATA z Allegro CDFS;
 • HDD 3.5″ Seagate 20 GB;
 • CD-ROM MITSUMI 4x podłączony przez PCMCIA COMBO;
 • Drukarka STAR LC-20, monitor C=1084, VBS, sampler mono;

 

Linki:

Jeśli znasz jakieś ciekawe linki odnośnie Amigi, to czekam na propozycje! Proponuję zajrzeć na poniższe adresy:

 • na dzień dobry polecam Polski Portal Amigowy, który prowadzę
 • http://www.amiga.com.pl/
 • Niestety wszystkie poniższe linki albo już nie działają, albo znajduje się tam coś innego. Jakby nie było, wspomnienie pozostało.

 • jeśli chcesz coś kupić/sprzedać/wymienić z Amigowego sprzętu lub softu, to zrobisz to pod tym adresem
 • strona PANS z Ami- Newsami
 • Amiga Promotion Groups
 • koniecznie zajrzyj na ten adres
 • jeśli chcesz komuś wysłać pocztówkę internetową, uczynisz to za pośrednictwem: http://www.amigart.com/postcards
 • tutaj znajdziesz stronę autora PAUBase. Jest to spis użytkowników Amigi. Z pewnością wielu z Was zna ją pod starą nazwą ABase. Teraz prowadzi to inna osoba.
 • pod tym linkiem znajdziecie stronę autora wspaniałej nakładki – Magic Menu
 • tutaj zaś jest strona pakietu NEW ICONS
 • jeśli ktoś preferuje nowy styl, zapraszam na stronę Glow Icons
 • tutaj znajdziecie stronę z dodatkami do Directory Opusa
 • jeśli lubisz słuchać dużo muzyki, to zajrzyj na stronę autora wspaniałego playera – Hippo Playera
 • strona autorów nowej Amigowej gry RTS- Exodusa
 • tutaj coś dla fanów „mokrej roboty”, czyli – Amigowy Doom World, znajdziecie tam dużo, dużo dodatków, jak i Amigowe porty do DOOM’a, a nawet więcej
 • to jest to, na co wszyscy czekaliśmy! Zupełnie za darmo można ściągnąć dużo Amigowych gierek! Back to the Roots Zapamiętajcie dobrze ten adres!

Komentowanie wyłączone.